• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 07 Ağustos 2020
  • 07:21
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sözlü'yü aday gösterir mi? Dünyaya posta koyan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, kendisine "vatan haini" diyen ve bu ifadesinden dolayı mahkumiyet alan bir yerel siyasetçiyi ortak aday olarak kabullenmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Sözlü'yü aday gösterir mi?

 

Soruyu yanlış sorduğumu zannedenler olabilir.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan" yerine, "Devlet Bahçeli" mi demeliydim.

Bilerek ve sözlerimin nereye gittiğini hesaplayarak o ifadeyi kullandım:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sözlü'yü neden aday göstersin?

Ben de biliyorum Hüseyin Sözlü'nün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından tekrar Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilebileceğini ve de gösterildiğini.

O zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan nereden çıktı?

Malumunuz, seçim ittifakı...

"Cumhur İttifakı" yerelde de devam edecek ya; MHP, İstanbul, Ankara, İzmir gibi varlık gösteremediği metropollerden aday göstermeyeceğini açıklayarak ittifakın yol haritasını kendi hesabına göre belirlemiş oldu.

İstanbul, Ankara ve sende olmayan İzmir, Eskişehir senin, zaten bende olan Adana, Mersin, Osmaniye, Manisa benim.

Formel yönden mantıklı gelse de bu bölüşme, realiteye vurduğumuz zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünyasında aynı karşılığı bulur mu ona bakmak gerekiyor.

Genel ittifak ve ittifakın ruhu elbette önemlidir, ancak; Türkiye'nin son 16 yılına damgasını vuran Tayyip Erdoğan'ın karizması, MHP'nin fırsatçılığına kurban edilebilir mi?

Nedir bu karizma meselesi ve fırsatçılık?

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Devlet Bahçeli'nin tekrar aday olarak adını açıkladığı Hüseyin Sözlü...

24 Haziran seçim sonuçlarına baktığımızda MHP, Adana'da 5'inci parti oldu. Büyükşehir Belediyesi'ni elinde bulunduran partinin dramatik oy kaybı, kim ne derse desin belediye başkanına duyulan tepkinin bir sonucudur. Adanalı, Başkan Sözlü'den memnuniyetsizliğini sandığa yansıtmış, bedelini de MHP'ye ödetmiştir.

Sayın Devlet Bahçeli, Adanalı'nın tepkisini dikkate almayıp AK Parti'nin oylarına güvenerek Sözlü'yü tekrar aday olarak açıklasa da, Bahçeli'nin bu fırsatçılığına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kayıtsız kalır mı?

İstenmeyen bir belediye başkanı var ortada ve bunun da vebali Tayyip Erdoğan'a yüklenmek isteniyor.

Buraya kadar yazılanlar handikabın siyasi tarafı. Bir de kişilik boyutu var ki, sayın Erdoğan'ın imajını yerle bir edecek türden.

Tayyip Erdoğan'ın ittifak adayı olarak Hüseyin Sözlü ismini kabul etmesi, "dünya lideri" ünvanını kendi elleriyle çöpe atmasından başka bir şey olmayacaktır.

Neden?..

Dünyaya posta koyan Erdoğan'dan, kendisine "vatan haini" diyen ve bu ifadesinden dolayı mahkumiyet alan bir yerel siyasetçiyi ortak aday olarak kabullenmesi bekleniyor.

Hüseyin Sözlü'nün, sayın Cumhurbaşkanı'na hakaretleri sadece bu sözleriyle de sınırlı değil. Ceyhanspor gecesinde, Ceyhan Kaymakamı ile giriştiği ağız dalaşında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızı ve oğluna yönelik hakaret içeren ifadeleri de You Tube kanalında hala aktif.

Tayyip Erdoğan, Kasımpaşa çocuğudur. Bu muhitin yerleşik geleneklerini az-çok bilirim.

Hüseyin Sözlü'yü "ortak aday" olarak açıklaması halinde sayın Erdoğan, kendi karizmasını kendi elleriyle yerin dibine gömecektir.

Bırakın dünyayı, kendi muhiti Kasımpaşa'da dahi saygınlığı tartışılacaktır.

E peki küresel egemenlere kafa tutan Erdoğan, sizce kendi karizmasını kendi elleriyle çizer mi?

Türkiye'nin en güçlü figürünü bir tarafa bırakın, sıradan bir insan bile böyle bir ihaneti kendine yapar mı?

 


Yorumlar (1)
    Google
    p"); ?>