• Adana
  • Ankara
  • İstanbul
  • 20 Temmuz 2019
  • 01:48
 
Özdiş uyuşturucu sorununu Meclis'e taşıdı CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, TBMM'de yaptığı konuşmada uyuşturucu batağına dikkat çekti.

CHP Adana Milletvekili ve TBMM Kit Komisyonu Üyesi İbrahim Özdiş, Adana’da uyuşturucu kullanımı ve buna bağlı suç oranlarında artış halkın gündelik yaşamını etkiler hale geldiğini belirtip, sorunların ve mağduriyetlerin çözülebilmesi için meclis araştırması açılmasını istedi. 

Adana’nın 2.2 milyonluk nüfusunun yanında, mevsimlik göç ve son yıllarda yaşanan Suriyeli sığınmacı dalgasının ardından nüfusunun 2.5 milyonu aştığını ifade eden İbrahim Özdiş, son yıllarda uyuşturucu kullanımı ve suç oranlarındaki artışın Adana halkının gündelik yaşamını dahi etkilediğini savundu.


UYUŞTURUCU VAKALARINDA ADANA BİRİNCİ!
2011’den bu yana Türkiye genelinde yükselişte olan uyuşturucu vaka sayısının 2014 yılında Türkiye genelinde 98 bin olduğu ekleyen CHP’li Özdiş, çeşitli uyuşturucuların ( ekstazi, eroin, esrar v,b,) olay istatistiklerine bakıldığında Adana’nın 81 il içerisinde 1. İl olduğu Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) 2014 Türkiye Uyuşturucu Raporunda görüldüğünü ifade etti.  ADANANIN İŞSİZLİK SORUNU UYUŞTURUCU KULLANIMINI ARTTIRIYOR!
Söz konusu raporda belirtildiği üzere uyuşturucu kullanımı ve gelir seviyesi arasında önemli bir ilişki (uyuşturucu madde kullanıcılarının %34’ünün hiç bir geliri yok, geliri olanların da %54’ünün 1000 TL altı geliri var) olduğunu ekleyen İbrahim Özdiş Adana’nın işsizlik ve batık kredi Türkiye birincisi olduğunu hatırlattı. CHP’li Özdiş’in araştırma önergesinin devamı şu şekilde; 
“Yukarıdaki gelir durumu ve işsizlik gibi etkenler yukarıdaki uyuşturucu vaka ve ölüm sayılarıyla birleştiğinde hem Adana’nın hâlihazırdaki uyuşturucu ve buna bağlı suç oranlarının yüksekliği anlaşılacak, hem de bu durumun devamı halinde Adana’yı gelecekte daha sıkıntılı günlerin beklediği görünecektir.
Bütün bu gerekçelere dayanarak Adana ilinde uyuşturucu kullanımı ve buna bağlı suç oranlarının yıl değişimlerinin izlenmesi, yaşanan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması ve sorunun çözülebilmesi amacıyla gerekli önlem ve çalışmaların yapılabilmesi için Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir.”


Yorumlar (1)
    Google